Genel

NATURIMPRESSIONEN AUS DEM TAURUSGEBIRGE – TOROS DAĞLARINDAKİ TÜRKİYE FLORASI

“Hoşgeldiniz!!!”


“Willkommen” heißt dieses türkische Wort, das dort vielerorts Programm ist. Der Taurus ist ein rund 1500 km langer, in der Türkei gelegener Teil eines komplexen alpidischen Ketten-Gebirgssystems in Vorderasien, welches das anatolische Hochland vom Mittelmeer und vom mesopotamischen Tiefland trennt. İch möchte Euch gerne zeigen, was für eine herrliche Landschaft und welche botanischen Schätze sich im Taurusgebirge befinden.

Kırbaç sırımı – Scutellaria orientalis subsp. pinnatifida

Sarı boznuygelincik – Glaucium flavum

Mavi veremotu – Orobanche caesia

Der Eichenhain mit knorrigen Solitärbäumen, deren frischgrüner Blattaustrieb den ganzen Hang aufleuchten ließ. Yaşlı ve budaklı ağaçlardan oluşan ve bir ışık ağacı olan Meşe (Quercus ) meşçeresi. Ağaçlar, genç sürgünlerindeki yeni yeşil yapraklanmaları ile tüm yamaçta parlak bir görüntüye sahip.

Viele Taurus-Gipfel wie der “Dedegöl Dağları” haben Dichter und Sänger zu poetischen Zeilen verlockt. Was könnten uns diese Berge nicht alles interessantes über die wechselvolle Geschichte und vergangene Kulturen in dieser Landschaft erzählen?! Şair ve ses sanatkârı, ”Dedegöl Dağları” gibi birçok Toros zirvelerini eserlerinin şiirsel satırlarına konu yapmıştır. Bu dağların tarihi ve geçmiş kültürleri hakkında bu manzara bizlere kimbilir ilginç daha neler anlatabilir?!

Geven – Astragalus angustifolius subsp. pungens

Asphodeline lutea gedeiht auf den Steilufern des Sees. Sarı çiriş – Asphodeline lutea – gölün dik kıyılarında daha iyi gelişir

Göl nergisi – Leucojum aestivum L.

Störche (Ciconia ciconia) stolzieren im Ufergras durch weiße riesige Schaum-Wellen aus Frühlingsknotenblumen (Leucojum aestivum). Leylekler (Ciconia ciconia), sahildeki otlar üzerinde, Göl nergisi (Leucojum aestivum) bitkilerinin görüntülediği kocaman beyaz köpüklü dalgaları arasında geziniyorlardı.

Aus der großflächigen Uferzone heraus leuchten die Büschel von Caltha palustris L. mit der Sonne um die Wette . Kıyıdaki Caltha palustris demetleri, güneş ışığı ile birlikte iddialı bir şekilde parlıyordu.

Der fischreiche Beyşehir See ist der drittgrößte See der Türkei. Er hat die wichtige Aufgabe die Konya-Ebene zu bewässern. Beyşehir gölü, zengin balık varlığı ile Türkiyenin üçüncü büyük gölüdür. Konya ovasını sulaması için önemli bir göreve sahiptir.

Üçgensi obrizya – Aubrieta deltoidea L.

Muscari armeniacum und Muscari anatolicum (ohne Foto, endemisch) sind gerne vergesellschaftet. Doğu dağsümbülü ve Anadolu dağsümbülü (fotoğrafı yok , endemik) birlikte gelişmeyi severler.

Fritillaria whittallii hat so auffällige Blüten-Glocken. Fritillaria whittallii (Boynubükük) çan çiçekleri.

Gelineli – Papaver dubium

Im Kızıldağ (rötlicher Berg) National Park erheben sich majestätische Libanon-Zedern (Cedrus libani) in den Himmel. Der Zedern-Bewuchs im Taurus-Gebirge hat sich auf natürliche Weise entwickelt. Kızıldağ Milli Parkında muhteşem görünümlü Lübnan Sedirleri (Cedrus libani) adeta gökyüzüne yükselir. Toros Dağları, bu Sedir ağacının tabii yetişme muhitidir.

Kuşlâlesi – Adonis aestivalis ssp. aestivalis

Akyıldız – Ornithogalum alpigenum

Pisi otu – Ajuga chamaepitys ssp.chia

Taçlı kırlalesi – Anemone coronaria

Anadolu salepotu – Orchis anatolica

Doğu çayır sedefi – Thalictrum orientale

Yaban Keklikçiğdemi – Gladiolus illyricus

Kırım emzikotu – Onosma tauricum var. tauricum

Tirşik pancarı – Arum dioscoridis var. dioscoridis

Düğünçiçeği – Ranunculus marginatus

Mavi köpekdili – Cynoglossum creticum

Daphne sericea. Daphne sericea (Tavukçiçeği)

Die kleine Iris pumila ssp. attica. Küçük Iris pumila ssp. attica (Meşesüseni).

Tüy çiçekli küreçiçeği – Globularia trichosantha ssp. trichosantha

Auf den Weideflächen wachsen niedrige, sperrige Polsterstauden wie Acantholimon acerosum ssp. acerosum var. acerosum. Bu mera’da yüzeysel tabaka halinde uzun ömürlü otsu bitkiler yetişir. Acantholimon acerosum ssp. acerosum var. acerosum ( İğnemsi çobanyastığı ) gibi.

Euphorbia ridiga (Farb Wolfsmilch) Euphorbia ridiga (Boya sütleğeni)

Die Türken nennen sie auch liebevoll “Ayı Gülü”, was Bärenrose bedeutet. Hauptblüte-Zeit (März-April) Türkler onu , sevgi dolu ”Ayı Gülü” olarak adlandırır. Tam çiçeklenme (Mart – Nisan) ayındadır.

Anläßlich der Expo 2016 in Antalya wurde die Paeonia turcica zur Symbol-Pflanze der Schau erklärt. Antalyada, Expo 2016 vesilesiyle, Paeonia turcica için sembol – bitki olarak açıklayıcı gösteri yapılmıştı.

Hunderte Paeonia turcica in rosa, pink und dunkelstrot standen im Hang auf 1300 Meter Höhe. Yaklaşık 1300 m. yükseklikte pembe, koyu pembe ve koyu kırmızı renklerdeki yüzlerce Paeonia turcica ( Türk şakayıkı ) yamaçta duruyor.

Limodorum abortivum var. Lila Orchidee Limodorum abortivum var. rubrum, (Morkuşyuvası)

Gleich hinter der Stadtgrenze von Antalya geht es steil nach oben ins Gebirge. Bis ungefähr 1200 Meter Höhe begleiten kleine Dörfer oder einzelne Bauernhäuser die schmale Straße. Ein letzter Blick auf Antalya samt Mittelmeer und die Kiefern, Tannen und Zedern verschlucken uns im ewigen Grün der Herren-Berge, die von den Türken “Bey Dağları” genannt werden. Antalyanın kuzeyindeki şehir sınırında, dağların yüksekliklerine doğru tırmanan dik yokuşlar yer alır. Dar bir yoldan 1200 m. yüksekliğe ulaştık. Akdeniz ile birlikte Antalya’ya son bakış ve arkadan Bey Dağlarındaki hedefe ulaştık.

Orobanche crenata ist ein Parasit der sich bevorzugt in Klee-Nestern (Fabaceae) ansiedelt. Orobanche crenata (Yergöbeği,Zıpır) bir asalaktır, Trifolium (Baklagiller = Fabaceae) ile birlikte yaşayıp büyümeyi sever.

Eine zarte Salvia viridis. Narin yapılı Salvia viridis (Mortepeli adaçayı)

Tordylum apulum, der Apulische Zirmet wächst im gesamten Mittelmeerraum. Die zarten Blüten entwickeln sich im Samenstand zu einem karnevalistischen Farbfeuerwerk. Tordylum apulum (Küçük geyikotu) tüm Akdeniz bölgesinde yetişir. Narin yapılı çiçekleri daha sonra çekici renkteki tohum yuvası içinde gelişirler.

Das gerade aufblühende Onopordum acanthium L. mit dem Trivialnamen “Eselsdistel”. Diese Distel hat wohl Modell gestanden für das Wappen des schottischen Königshauses. Onopordum acanthium L. (Adi eşekdikeni) şimdi çiçeklenmeye başladı. Bu deve dikeni İskoçyalı Kraliyet’in Hanedanarmasını tasvir ediyor.

Dieses herrliche Muscari racemosum, eine gelbliche Traubenhyazinthe, gehörte zu den wenigen, die noch nicht verblüht waren. Bu güzel sarı Muscari racemosum (Müşkürüm) halen çiçekli birkaç örnekten birisiydi.

Auch dieser kleine Zwerg-Ginster, Genista burdurensis hat ein sehr beschränktes Habitat. Der kleine Strauch wurde erst 1964 gefunden. Keza, Genista burdurensis (Baklagiller) sadece Salda Göl’ü civarında bulunur. Bu bodurçalı ilk defa 1964 yılında bulundu.

Die endemische Zwiebelpflanze. Eine der sicher mit am meisten gefährdetsten Pflanzen am Naturstandort ist diese Fritillaria saldaensis. Fritillaria saldaensis oldukça hassas olan endemik bitkiler konumundadır.

Der Saldasee, nahe Burdur, ist ein geologisches Phänomen. Mit 185 Metern ist er der tiefste See der Türkei und der dritt tiefste der Welt. Außerdem gilt er als der sauberste See der Türkei und ist weltweit der zweit sauberste See. Im Wasser finden sich Felsen die mit Magnesium angefüllt sind. Wer einen weiteren Fundort dieser weißen Steine sucht, muss schon mit einer Rakete bis zum Mars fliegen. Burdur ilinin yakınındaki Salda Gölü jeolojik bir fenomen (görüngü) dir. 185 m. derinliği ile türkiyenin en derin ve dünyanın ise üçüncü sıradaki en derin gölüdür. Ayrıca Türkiyenin en temiz suyuna sahip olan bu Göl, Dünya çapında en temiz suyu ile ikinci sırada yer alır. Gölde bulunan Magnezyum yüklü beyaz kayaların eşini başka bir yerde görmek isteyenin bir roket ile Mars’a uçması gerekir ,orada da bu kayaların aynısı bulunur.

Wolfsmilch

Die Wolfsmilch: eine giftige Pflanze. Wurde zur Heilung von Warzen, Hühnerauge etc. benutzt. İm Mittelalter wurde die Planze als lokale anestesie benutzt. Sütleğen ismindeki bu bitki siil, nasır ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ortaçağda lokal anestezi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

2 thoughts on “NATURIMPRESSIONEN AUS DEM TAURUSGEBIRGE – TOROS DAĞLARINDAKİ TÜRKİYE FLORASI

 1. Justin dedi ki:

  Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me
  asking what theme you’re using? (and don’t mind if I steal it?

  :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the
  theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would
  appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of
  yourself during the coronavirus scare!

  1. Uğur ALPARSLAN dedi ki:

   İt’s ok thanks for your wishes. Take also care about yourself!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir